משקפיים לא רק לראייה!

משקפי ראייה הפכו להיות מזמן ל"פאשן סטייטמנט" , כוכבים מכל סוג: אומנים, שחקנים ועוד מתהדרים במסגרות יוצאות דפון על מנת להוסיף מימד מפתיע בהופעה שלהם.

אורטל בסכס, אופטיקאית ובעלים של ורובל אופטיק בוטיק, מגלה לנו איך לא לפשל ולבחור מסגרת שתתאים לנו ותקנה לנו מראה רענן ואופנתי.

אופנה היא בהחלט משקפיים. כיום לכל אחד יותר ממשקף אחד במגירה. את המשקפיים מתאימים לבגדים ולהופעה הכוללת!לפני הכל אני ממליצה לקרוא את כללי הברזל שלי כשמתאימים את המשקף לבגדים. מאוד חשוב שהמשקף יתאים לנים שלנו.

החוקים הם חוקי ברזל שנשענים על הפכים משלימים המקובלים בהנדסה אבל לא רק,
למשוואה מצטרפים, גודל הפנים, מבנה הפנים, תווי פנים, צבע, מבנה הראש, המרשם ורצונות וצרכי הפציינט.

לא להתייאש, הנה כל מה שצריך לדעת:
כשמדובר ב גודל הפנים אנו :נבחן מימד וורטיקאלי . לדוגמא:
פנים ארוכות – עדיפות ליותר עומק במסגרת ופנים קצרות –עדיפות למסגרת פחות עמוקה .
מסגרת בצבע אחיד כהה תוסיף גורם הקטנה לעומת מסגרת מדורגת בצבעה או בעלת חלק עליון בולט שמתאימה יותר לפנים קצרות . מבחינת המוטות, ככל שקו החיבור לפרונט נמוך יותר כך הפנים נראות קצרות יותר. ולכן לפנים ארוכות כדאי חיבור מוט נמוך יותר ולפנים קצרות חיבור מוט גבוה יותר .

מבנה הפנים החוק הבסיסי הוא בחירת מבנה מסגרת שמנוגד למבנה פני הפציינט באופן פרופורציונלי, כך נוצר מבנה מאוזן שמדגיש את מבנה הפנים בצורה חיובית. בחירת צורה דומה למבנה הפנים מדגישה את מבנה הפנים. במבנה אובאלי – נחשב אידיאלי, אליו יתאימו מסגרות במבנה מרובע, עגול,חתולי, מתומן, אובאלי, aviator. במבנה עגול – ניתן להתאים מסגרת במבנה מרובע, מתומן. מבנה משולש- חלק תחתון של הפנים רחב מהעליון במידה משמעותית . אלו יתאימו מסגרות במבנה עגול או אובאלי. מבנה משולש הפוך – החלק העליון של הפנים באזור הרקות רחב יותר מאזור הלסת, אליו יתאימו מסגרות במבנה עגול,חתולי ואובאלי. מבנה יהלום – החלק המרכזי של הפנים רחב והחלק העליון והתחתון צרים יחסית, אליו יתאימו מסגרות במבנה עגול, ואובאלי. מבנה מרובע – אליו יתאימו מסגרות במבנה עגול, חתולי ואובאלי.

לסיכום: מבנה פנים אובאלי בד"כ ייראה טוב בכל צורת מסגרת.
פנים עגולות ייראו טוב במסגרת זוויתית , מסגרות המציעות צירוף מוטות גבוה הם פלוס
מבנה מרובע ייראה טוב במסגרת מעגלית או אובאלית המטרה פה היא להימנע מזוויתיות יתר
פנים ארוכות ייראו טוב יותר בעינית עמוקה וחיבור מוטות נמוך כך שהפנים ייראו קצרות יותר.
מבנה משולש ומשולש הפוך וצורת יהלום הם מאוד זוויתיים וייראו רך יותר בעיצוב אובאלי או עגול.
מסגרות רימלס ומסגרות עם צבעים עדינים ומבנה מעודן גם כן בחירה טובה כיוון שהם מרככים את המראה.

עתה מה הם תווי פניך? פנים עדינות וקטנות עדיפות למסגרת בצבע בהיר . עיניים קרובות – תתאים מסגרת עם גשר בהיר (פחות דגש במרכז) ואם אפשרי אזור הרקות עם אלמנט מיוחד כך שכאשר מסתכלים עליו תשומת הלב תלך לצדדים ולא למרכז היכן ששם העיניים הקרובות. פציינט בעל מרחק גדול בין העיניים צריך בדיוק ההיפך ולכן, הבחירה הטובה ביותר תהיה מסגרת עם גשר נמוך, עבה וכהה ש"ימלא" את המרווח בין שתי העיניים. פציינט עם אף ארוך, כדאי לבחור במסגרת עם גשר אף שחושף פחות את האף , למראה מאוזן יותר.
אלמנט חשוב הוא צבע- יש להתחשב בצבע שיער, עור, עיניים וגודל איברים מאפיינים. צבע שיער: שיער אפור – מסגרות בצבע בהיר של כחול , ורוד וכו'. שיער עבה וכהה יותר יתאימו גם מסגרות כבדות, כהות ונועזות יותר. שיער בלונדיני, חום בהיר, או אדום מתאימים למסגרות זהב. מסגרות כסף מתאימות לשיער אפור. בעלי שיער שחור או כהה מאוד יכולים להרכיב את שני הצבעים.

מבנה הראש: רוחב המסגרת – הרוחב הנכון של המסגרת הוא כזה השווה לחלק הרחב בגולגולת. התאמת מסגרת נכונה היא כזו שהמוטות יהיו בזווית ישרה אחורה וייגעו בראש הפציינט קצת לפני האוזן. גשר האף – גימור גשר המסגרת צריך להתאים לקימור האף. כך שיש מקסימום מגע ללא רווחים. בגשר עם אפונים יש לבחון את מיקומם ביחס לאף. בעיקרון אנו רוצים שהאפונים "ינוחו" בצורה מלאה בצידי האף אך לא בצורה לוחצת מדי. מוטות – המוטות צריכים להיות ארוכים מספיק כדי להתעקל סביב האוזן בצורה נכונה ולהחזיק את המשקפיים בצורה יציבה.The fitting triangle – מסגרות מותאמות נכון נוגעות בפציינט רק בשלושה מקומות:
בגשר ובקצה של כל אוזן.

6המרשם ורצונות וצרכי הפציינט: במרשמים גבוהים, עדיף מסגרת בעלת עינית קטנה, וכך הביטוי לעובי העדשה יהיה מינימלי. בנוסף, כשהמרשם גבוה, נעדיף מסגרת מלאה (רצוי מפלסטיק), על מסגרת רימלס. יש לבחון את הצורך של המשקפיים, אם מדובר במשקפיים שהשימוש בהם הוא אינו רציף, כגון משקפי קריאה, מחשב, מומלץ לבחור במסגרת עמידה וחזקה על פני מסגרת עדינה יותר. רצוי להתחשב באופי הפציינט, התנהלותו, מקום עבודתו וכדו' בבחירת המסגרת. מומלץ לבחור במסגרת אסתטית לא על חשבון ההתאמה.

המסגרות: כיום טרנדים חדשים ומחודשים נכנסים אל עולם מסגרות המשקפיים: משקפיים מעוגלים, מסגרת פלסטיק צבעונית, וחומרים מרתקים כמו טיטניום וקרני בופולו. המותג "טאו"- הנו דוגמא למותג משעשע שלא מפחד לצאת מהמסגרת תרתי משמע. הקולקציה שלו מציה מסגרות צבעוניות בגזרות מעניינות במיוחד. המותג לינדברג החביב על מפורסמים כמו: רוברט דה נירו, פריז הילטון והאפיפיור מתהדר באיכות וקלילות ומינימליסטיות עיצובית.

לסיכום, בחירת מסגרת היא לרוב עניין של ניסוי וטעייה. למרות שינויים מתמשכים בעיצובים ובאופנות יש עדיין כללים בסיסיים לשימוש. איש מקצוע המודע לבסיס בבחירת מסגרת יכול לחסוך זמן. לכן, מומלץ להתייעץ עם אנשי המקצוע בחנויות המשקפיים.