א

אבסס-Absces
איזור דלקתי המכיל מוגלה.

אולטרה סגול- UV
אורך גל בלתי נראה לעין האדם. אורך גל זההוא בעל אנרגיה גבוהה מאוד המזיקה לעין ועלול לגרום למחלות כקטרקט ולפגיעה בקרנית וברשתית. חובה להרכיב משקפיים המסננות קרינת UV.

אופטומטריסט
איש מקצוע המודד את כושר הראיה ותפקודי העיניים של אדם ומתאים מרשם לשימוש במכשיר אופטי לשיפור הראיה, כגון, משקפיים, עדשות מגע ומכשירי עזר לראיה ירודה.

אופטיקאי
איש מקצוע האחראי על שיבוץ העדשה הגולמית במסגרת המשקפיים על-פי המרשם שנתן האופטומטריסט.

אורטופטיסט
תת מקצוע של אופטומטריה, איש מקצוע המודד את פעולת שרירי העין ומידת ההתאמה הדו עינית, ומטפל בפזילה ובעין עצלה בדרך של כיסוי עין תרגולה ותיקונה במכשיר אופטי מתאים.

איזוטרופיה-Esotropia
פזילה העין כלפי פנים.

איזופוריה-Esophoria
פזילה סמויה כלפי פנים.

אישון- Pupil
אישון העין הוא למעשה חור בצבע שחור במרכז הקשתית המאפשר מעבר של קרני אור לכיוון הרשתית דרך העדשה, כמו צמצם במצלמה. השרירים בקשתית מאפשרים כיווץ האישון כאשר כמות האור גדולה, והרחבתו כאשר כמות האור קטנה.

אלביניזם- (לבקנות, Ocular Albinism)
איבוד תורשתי של פיגמנט בעין, בעור ובשיער. בדרך כלל קיימת חולשת של הראייה ורגישות לאור כמו כן מלווה בריצוד העין (ניסטגמוס).

אנאירידיה- Aniridia
בדרך כלל- חוסר מולד של הקשתית.

אניזומטרופיה- Anisometropia
תשבורת לא שווה של שתי העיניים- בכל עין "מספר" אחר.

אניזוקוניה- Anisokonia
מצב שבו הדמות הנראית ע"י עין אחת שונה בגודלה או בצורתה מזו הנראית ע"י העין השנייה

אסטיגמטיזם- ASTIGMATISM
חוסר אחידות בשבירת קרני האור בעין, עקב הפרש ברדיוסי הקימור של הקרנית או העדשה התוך עינית. מתקבלת על הרשתית תמונה מעוותת. הדבר דומה לתמונה שמתקבלת כאשר אדם מסתכל דרך עדשה אשר צורתה דומה יותר לגליל מאשר לחצי כדור, ומכאן השם הנפוץ של הבעיה "צילינדר" שפירושו – גליל. והתיקון האופטי הינו ע"י עדשות צילינדריות (עדשות בעלות 2 מוקדים).

אסטנופיה
תעוקה ראייתית. מלווה בתלונות של עייפות העיניים, כאבי ראש וסחרור לאחר מאמץ ראיה ממושך כגון: קריאה, עבודה מול מחשב וצפיה בטלויזיה.

אפיתליום – Epithelium
שכבת תאים שטחית אשר מצפה את הלחמית והקרנית.

אפקיה – Aphakia
חוסר העדשה הטבעית בעין

אקומודציה- ACCOMMODATION
התאמת העין לראייה טובה במרחקים שונים. מבוצע ע"י קמירות העדשה הטבעית הנמצאת מאחורי האישון, כתוצאה מהפעלת השריר הציליארי. במצב תקין, אדם הרואה טוב למרחק יכול לראות טוב גם לקרוב על ידי מנגנון האקומודציה (פוקוס) של עדשת העין. היכולת הזו נמצאת בשיאה בגיל עשר ומשם מתחילה לרדת עד שבסביבות גיל 40 היכולת אינה מספיקה לראיית עצמים קרובים ונדרש תיקון אופטי לראיה מקרוב. זהו תהליך טבעי המכונה זוקן ראיה (פרסביופיה).

אקזוטרופיה- Exotropia
פזילת העין כלפי חוץ.

אקזופוריה-Exophoria
פזילה סמויה. העיניים נוטות לפזול החוצה במצבים מסוימים, כמו עייפות.

ארוזיה של הקרנית- Corneak erosion
שפשוף של השכבה החיצונית של הקרנית, האפיתל, מגוף זר (קצה ענף, ציפורן) או משימוש בעדשות מגע.

ב

Blepharitisבלפריטיס –
דלקת עפעפיים.

ג

גוף ציליארי- Ciliary body
גוף העטרה. נמצא בהיקף של העדשה, חלק משכבת כלי הדם בין הקשתית (החלק הצבעוני של העין) לדמית. מכיל את השריר הריסני Ciliary Muscle אשר גורם לתזוזה של העדשה – לצורך אקומודציה ואת הפרוססים הציליארים האחראיים על ייצור נוזל ה-Aqueous Humour (נוזל העין) המזין את העדשה והקרנית.

גלאוקומה – Glaucoma
שם כולל לקבוצת מחלות הפוגעות בעצב הראיה. לרוב, מתאפיינת בלחץ תוך עיני גבוה.

ד

דיופטר- Diopter

ליקוי ראייה נמדד בדיופטרים ("מספר"), שהם עוצמת שבירת האור ומרחק מוקד העדשה (דיופטר הוא ההופכי של המטר, כלומר, מטר בחזקת 1-) המתקנת שיש להרכיב על מנת לאפשר לעין למקד עצמים כהלכה על הרשתית.

דמית- Choroid
השכבה האמצעית של גלגל העין המכילה כלי דם המספקים מזון לעין. כוללת את הקשתית, והגוף הציליארי.

דיפלופיה- Diplopia
כפילות ראיה.

ה

היפרופיה- HYPERMETROPIA

רוחק ראיה. ליקוי בשבירת קרני האור המגיעות אל עדשת העין. כאשר הן יוצאות מנקודה קרובה, הן אינן מתרכזות על הרשתית ("מסך" העין) אלא מאחוריה, כך שהאדם אינו יכול לראות בבירור עצמים קרובים. לעומת זאת, למעט במקרים קיצוניים, עצמים רחוקים נראים בבירור. רוחק ראייה עשוי להיגרם על ידי גלגל עין קצר, או בשל אי קמירותה של הקרנית. תיקון רוחק ראייה נעשה בעיקר באמצעות משקפיים או עדשות מגע קמורות, אשר ממקדות את העצם על הרשתית במקום מאחוריה.

ז

זגוגית- Vitreous
חומר דמוי ג´ל, המבוסס מים, הממלא את החלל העין שבין העדשה לרשתית.

זוקן ראיה (פרסביופיה)

ירידה ביכולת העין להתמקד בעצמים הנמצאים בקרבתה עקב איבוד גמישותה של עדשת העין. זוקן הראייה הוא תסמין הנגרם במהלך הטבעי של הזדקנות. בני אדם בגילאי 40‏-50 מפגינים סימנים ראשונים לזוקן ראייה. היכולת להתמקד בעצמים קרובים פוחתת עם עליית הגיל, לרוב, חדות הראייה לרחוק לא נפגעת. התיקון נעשה ע"י משקפי קריאה, או משקפיים ביפוקליים או מולטיפוקלים, המאפשרים תיקון הראיה לרחוק לצד התיקון לקרוב.

ח

חדות ראיה- Visual Acuity

מדידת היכולת המקסימלית לראות עצמים. חדות הראיה נמדדת ונרשמת בשני מספרים המציינים את היחס בין תוצאות הבדיקה לבין הסטנדרט הבינלאומי של הראיה הדרושה, לפי אותו מרחק בדיקה.

חדות הראיה תלויה בשקיפות ובשלמות מדיות שונות בעין כמו: קרנית,עדשה ורשתית.

נהוג לציין חדות ראיה במספרים 6/6.

ט

טיטניום

מתכת קלה מאד שאינה מקבלת קורוזיה (חלודה). מתאימה לאנשים האוהבים מסגרות קלות, לאנשים הסובלים מזיעת יתר ןמאלרגיה למתכות.

כ

כלזיון- Chalazion
גוש קטן תת עורי. התעבות דלקתית של אחת מבלוטות השומן של העפעף.זהו מצב כרוני של שעורה אינו מזוהם ולרוב אינו כואב.

ל

לחמית- Conjunctiva
קרום רירי המצפה מבפנים את העפעפיים (Palpebral) ואת החלק הקדמי של גלגל העין (Bulbar). (conjunctivitis = דלקת הלחמית).

לחץ תוך עיני- Intra Ocular Pressure (IOP)

הלחץ בתוך גלגל העין הנחוץ כדי לשמור על צורתו ותפקודו התקין ע"י יצירה מתמדת של נוזל העין (Aqeous) וניקוזו. הלחץ התקין נע בין 10-24 מ"מ כספית. לחץ תוך-עיני מוגבר מהווה גורם סיכון עיקרי לגלאוקומה- מחלה הגורמת לנזק אופייני בעצב הראייה ונזק לשדה הראייה.

לובן העין – Sclera

השכבה החיצונית ביותר של גלגל העין המשמשת כמעין מעטפת של האיבר. מנוקבת בחלקה האחורי על ידי הסיב האופטי וכלי הדם של הרשתית. לובן העין בנוי מסיבי קולגן שרק גודלם ואופן סידורם מבדיל בינו לבין הקרנית השקופה.

מ

מיופיה- MYOPIA

קוצר ראיה. ליקוי בשבירת קרני האור על ידי מערכת הרפרקציה של העין, בגלל שהעין עצמה ארוכה מדי או שהקרנית קמורה מידי. כתוצאה מכך העצם הנצפה ממוקד לפני הרשתית במקום על הרשתית. לפיכך עצמים קרובים נראים בבירור, בעוד שעצמים רחוקים נראים מטושטשים. תיקון קוצר ראייה נעשה בעיקר באמצעות משקפיים או עדשות מגע קעורות, אשר ממקדות את העצם על הרשתית במקום לפניה.

מיקוד- Convergence
תהליך של הכוונת צירי הראייה בשתי העיניים לנקודה הקרובה ע"י הפניית שני האישונים פנימה. תהליך זה נוצר בעת התמקדות לקרוב . קושי בתהליך גורר קושי בקריאה.

מקדם שבירה- INDEX

מונח המודד את מידת הטיית קרני האור בעת מעברן דרך תווך שקוף. לכל חומר שקוף בטבע (מים, אויר, פלסטיק, זכוכית) ישנו מקדם שבירה משלו, התלוי בדחיסות החומר. ככל שמקדם השבירה של עדשה גבוה יותר ניתן לייצר עדשה דקה יותר (לגבי אותו כח דיופטרי).

מקולה- Macula
איזור מרכז הראייה הממוקם במרכז הרשתית, שם נמצא הריכוז הגדול ביותר של תאים שהינם קולטני הראיה. איזור זה אחראי על חדות הראייה ועל ראיית צבעים.

מרחק בין אישונים (PD)

המרחק (במילימטרים) בין האישונים.

נ

ניסטגמוס
ריצוד של העיניים. תנועה מהירה ולא רצונית של העין. התנועה יכולה להיות אנכית, צירית, סיבובית או מעורבת. ניסטגמוס נגרם כתוצאה מפגם בעין או בנתיבי הראיה בין העין למוח, לרב דו עיני, יכול להיות מולד או להתפתח מאוחר יותר. מופיע במגוון לקויות עיניים של ילדות כגון קטרקט, גלאוקומה, לבקנות וליקויים של הרשתית. לרב מפחית ראיה משמעותית. לא ניתן לריפוי, אך ניתן לשפר תפקוד.

ס

ספר-SPH

עוצמה בסיסית של העדשה לתיקון קוצר ראיה,רוחק ראיה או משקפי קריאה. לעדשה זו ישנה עוצמת שבירה אופטית אחידה, ולכן מרחק המוקד אחיד.

סקוטומה
חסר בשדה הראייה.

ע

עדשה

עדשה היא רכיב אופטי (לרוב שקוף) המשמש להסטת קרני אור ויצירת תופעות אופטיות של מיקוד או פיזור של אור. עדשות עשויות בדרך כלל מזכוכית/פלסטיק שעברה תהליכי עיבוד. השם עדשה שאול מעולם הצומח בהיות צורתה דומה לזרעי עדשים.

עדשה טבעית – Crystalline Lens
עדשה גבישית.

עדשה תוך עינית- IOL- Intra Ocular Lens
עדשה מלאכותית העשויה מחומר פלסטי, סיליקון או אקרילי. העדשה מושתלת בתוך העין במסגרת ניתוח קטרקט. עדשה זו מחליפה את העדשה התוך עינית הפיזיולוגית של האדם, לאחר שנעכרה וגרמה לירידה משמעותית בראיה שלא ניתנת לתיקון באמצעי אופטי חיצוני כגון משקפיים.

עדשות ביפוקל

עדשות דו מוקדיות המיועדות לראיה לרחוק ולקרוב בלבד (עם חלון).

עדשות מולטיפוקל

עדשות רב מוקדיות הנותנות מענה לכל טווחי הראיה (קרוב,ביניים ורחוק).

עדשות פולארויד

עדשות מקטבות. ישנו פילם דקיק המוצמד לעדשת השמש הבנוי כמו תריס ונציאני שמורכב אנכית ובכך מאפשר רק לגלי אור שמגיעים על מישור מאונך לחדור אל העין. מכיוון שהגלים האופקיים נבלמים, אנו מקבלים ראייה צלולה ונקייה מרפלקסים וסינוורים הנגרמים מהחזרי אור,

מעצמים או ממשטחים בהירים (כגון שלג, כביש רטוב, כביש ביום שמש, חול ועוד) ובכך מעניקות שיפור משמעותי בחדות ובנוחות הראיה.

עיוורון צבעים
קושי בהבחנת צבעים ,או בגוונים של צבעים, בעיקר האדומים והירוקים וקושי נדיר יותר בהבחנה בין הכחולים והצהובים.

עין עצלה – אמבליופיה

ליקוי ראייה בו האותות המתקבלים בעין אחת נדחים על ידי המוח על מנת לאפשר פיענוח חד של התמונה המתקבלת. זאת כאשר קיימת אי-התאמה קבועה בין התמונות המגיעות למוח בשלבי התפתחות הראייה לראיה דו עינית. כגון, איכות ראייה ירודה באחת העיניים או בשתיהן, כך שיש הבדל בנקודת המיקוד של העיניים, או פזילה הגורמת לתמונות המגיעות למח להיות לא מתואמות. דבר זה מוביל להתנוונות האזור במוח שאחראי על הראייה באותה עין. העין מתפקדת, אך המוח לא מקבל ממנה את האותות. הטיפול בעין עצלה כולל תיקון הגורם לשיפור איכות הראייה או תיקון הפזילה ו"חיזוק" העין החלשה על ידי כיסוי העין החזקה (למשל על ידי רטייה). סיכויי ההצלחה של הטיפול עולים ככל שמטפלים בבעיה מוקדם יותר.

עצב הראייה Optic Nerve
מקשר בין העין למוח. עצב הראיה מאגד בתוכו כמיליון ומאתיים אלף סיבי עצב (מתאי הגנגליון) שתחילתם ברשתית. העצב מעביר את מסרי הראייה הנקלטים ברשתית אל המוח. אנרגיית האור הופכת לאנרגיה עצבית, המסרים עוברים עיבוד נתונים ומתורגמים לתמונה.

פ

פוביאה – Fovea
נקודה הנמצאת במרכזה של המקולה ואחראית על הראייה החדה ביותר.

פזילה – Strabismus
כשלון של שתי העיניים לכוון את המבט בו זמנית לאותו האובייקט עקב חוסר איזון של השרירים החיצוניים של העיניים. הפזילה יכולה להיות כלפי פנים, כלפי חוץ או אנכית.

פטוזיס – Ptosis
צניחת העפעף העליון.

פטריגיום- Pterygium
קרום עבה פיברווסקולרי בצורת משולש. בסיסו של הקרום בלובן העין מתחת ללחמית וראשו על פני הקרנית, בכיוון האישון. לפטריגיום נטייה להתקדם באיטיות ולאורך שנים לכיוון האישון.

יכול ליצור צילינדר עם הכלל. נפוץ יותר באקלים חם כאשר יש חשיפה גבוה לקרינת UV.

פינגווקולה
עיבוי צהבהב בצורת משולש של הלחמית הנמצא סמוך לקרנית, בצידה האפי או הרקתי. לרוב דו עיני ואסימפטומטי.

פריזמה

עדשה בעלת פרופיל משולש הגורמת להסטת קרני האור ובכך להסטת הדמות. משמשת בדרך כלל לתיקון פזילה וכפל ראייה מולד או כתוצאה מתאונה/טראומה.

פרסביופיה
ראה זוקן ראיה.

צ

צילינדר CYL

עדשה לתיקון הפרעה אופטית מסוג אסטיגמטיזם. לעדשה זו ישנן עוצמות שבירה אופטיות שונות במרידיאנים שונים. ישנן עדשות צילינדר בלבד ועדשות עם בסיס ספרי וצילינדר.

צפוי נגד שריטות

ציפוי זה הופך את העדשות לעמידות יותר בשימושן היומיומי. ציפוי זה הינו ציפוי מגן המפחית את השריטות שנוצרות באופן טבעי בעדשת פלסטיק, אך לא מונע אותן לחלוטין.ציפוי המגן מקרינה אלקטרומגנטית הנפלטת ממסכי מחשב או ממכשירים פולטי קרינה.

ציפוי UV

ציפוי הגנה מקרינת UV (אולטרא-סגולה).

ציפוי אנטי רפלקס

ציפוי מגן על העדשות. הציפוי מבוצע בטכנולוגיה מתקדמת בה מצופה כל עדשה בשבע שכבות של ציפוי מיקרוני. העדשה המתקבלת הינה צלולה, שקופה ועמידה יותר בפני שריטות. העדשה מפחיתה סנוור והשתקפויות של אור אחורי. אחוזי מעבר האור לעין גבוהים יותר בעדשות עם ציפוי אנטי רפלקס.

ציפוי E.M.I

ציפוי המגן מקרינה אלקטרומגנטית הנפלטת ממסכי מחשב או ממכשירים פולטי קרינה.

ק

קונג'נקטיביטיס

דלקת של הלחמית.

קטרקט

‏(בעברית: ירוֹד, תבלול או חרדלית) מחלה של העין המתבטאת בעכירות (הצהבה) של עדשת העין. המחלה הינה אחת הסיבות העיקריות לירידה בראייה בעולם המערבי ולגורם העיוורון העיקרי במדינות מתפתחות. הסימפטומים כוללים ירידה בראיה, כפילות ראיה, סנוור ושינויים ברפרקציה. המחלה תלוית גיל ככל שמתבגר האדם בשנים כך עולה בהתאמה אחוז הופעת הקטרקט, בנוסף ישנם גורמי סיכון כגון, חשיפה לקרני UV, תורשה, טראומה, עישון, השמנת יתר, מחלות עיניים ומחלות סיסטמיות. הטיפול בקטרקט הוא באמצעות ניתוח פשוט יחסית, בו מוחלפת העדשה בתותב עדשה (ראה IOL) המותאם לעין החולה, העדשה המושתלת קבועה ואיננה גמישה אופטית. העדשה מושתלת בלשכה האחורית של העין.

קרטוקונוס – Keratoconus
מחלה של עיוות של הקרנית, במקום צורה של כיפה, מתקבלת צורה של חרוט יחד עם הידקקות הסטרומה.מחלה מתגלה לקראת גיל 18-20 ומתקדמת עד לעשור שלישי והרביעי של החיים. המחלה דו עינית אך אסימטרית בהתקדמותה. המחלה גורמת לאסטיגמציה גבוהה, לא סדירה ועיוות הראייה. הטיפול לרוב עדשות מגע קשות לשיפור הראיה. בשלב מתקדם של המחלה ניתן להגיע להשתלת קרנית.

קרנית – Cornea

החלק הקדמי השקוף והחיצוני המכסה את הקשתית והאישון. זהו הגוף הראשון לשבירת קרני האור בעין (אחרי דוק הדמעות). הקרנית מספקת שני שליש מהעוצמה האופטית של העין.

קשתית – Iris

החלק הצבעוני של העין. במרכזה האישון. צבע העין נקבע עפ"י כמות המלנין בסטרומת הקשתית (מלנין גבוה – יותר כהה), רמת הקולגן, כלי הדם והקפלים בקשתית. שרירי הקשתית פועלים כמו צמצם של מצלמה, בכך קובעים את קוטר האישון ואת כמות האור החודרת לעין.

ר

ראיה ירודה – Low vision

אדם שעם התיקון האופטי המלא לא מצליח לראות 6/20 בעין הטובה ו/או שדה הראיה של העין הטובה הינו פחות מ- 20 מעלות. מבחינה תפקודית הפציינט אינו יכול לתפקד כמו שרוצה לתפקד או כמו שצריך לתפקד. אדם כבד ראייה הוא אדם שעקב פגיעה בראייה לאחר תיקון סטנדרטי אינו מסוגל לבצע פעולות יומיומיות. עד חדות של 6/100 (מעבר כבר קשה) ניתן לסייע ע"י אביזרי ראיה ירודה, כגון, מגדלות, טלסקופ, עדשות מסננות ועוד.

ראיה דו עינית

היכול למזג את התמונות המגיעות משתי העיניים לתמונה אחת חדה וברורה.

ראיית "זבובים" – Flouters

כאשר חלים שינויים בזגוגית העין מסיבות שונות נוצרים בה מעין מוקדים דחוסים בגודל ראש סיכה או סיבים. על רקע משטחים בהירים, כקירות לבנים או שמיים, נראים מוקדים אלו כזבובים עפים, שערות או רשת.

רדיאל קרטוטומי
חתכים רדיאליים בקרנית בעזרת סכין יהלום על מנת לתקן קוצר ראייה.

רימלס

חצי מסגרת (בחלקה העליון/תחתון). בחציה השני חוט ניילון האוחז בעדשה.

רפרקציה (תשבורת) – Refraction
תופעה המתרחשת בעין כאשר קרני האור המושלכות מהאובייקט לכיוון העין, עוברות שבירה אופטית ע"י הקרנית והעדשה של העין על מנת להתמקד על פני הרשתית בכדי ליצור את התמונה הנראית.

רשתית- Retina
השכבה הפנימית ביותר של העין. השכבה מורכבת מרצפטורים ותאים שונים הקולטים את האור ויוצרים תגובה כימית ההופכת לדחפים חשמליים הנאספים ומועברים למוח ע"י עצב הראייה.

ש

שדה ראייה
עין המסתכלת לעבר אובייקט מסוגלת לראות גם עצמים המקיפים אותו, אם כי בחדות פחותה. המרחב המקיף את האובייקט נקרא שדה ראייה.

שש-שש 6/6
חדות הראייה התקינה. האות הקטנה ביותר שהנבדק מסוגל לזהות ממרחק 6 מטר היא בגודל האות שאדם עם ראיה תקינה מזהה ממרחק 6 מטר.